TO JA, WASZ PATRON…

Klasa 4 uczestniczyła na j, polskim w cyklu lekcji poświęconych Patronowi szkoły – Zygmuntowi Nowakowskiemu, który był wielkim pisarzem, felietonistą i aktorem Polski międzywojennej oraz głosem sumienia niezłomnej emigracji w czasie i po II wojnie światowej.

Najpierw uczniowie zapoznali się z sylwetką Patrona szkoły, jego twórczością, obejrzeli o nim film dokumentalny. Następnie przyszła kolej na wybrane treści lektury „Przylądek Dobrej Nadziei”, powieści autobiograficznej, której narratorem jest sam autor, Zygmunt, najmłodszy z braci; gdy umarł mu ojciec, miał pięć lat. Nowakowski to wnikliwy obserwator i komentator wydarzeń, obdarzony niezwykłą delikatnością, czułością, poczuciem humoru i szczerym współczuciem. Uczniowie zaznajomili się ze wspomnieniami: „Ofiara Wandy” (bracia bawili się w Wandę, co nie chciała Niemca), „Tragedia Pufka” (o przyjaźni z psem), „Klasa”(o kolegach z klasy, żyjących w innej, jakże odmiennej rzeczywistości, niż dzisiejsza) i „Tryb rozkazujący” (wspomnienie lekcji j. polskiego, kiedy cała klasa była nieprzygotowana). Zwieńczeniem tych lekcji było wykonanie przez uczniów gazetki o Patronie, która zdobi dolny korytarz szkoły oraz piękne listy skierowane do Zygmunta Nowakowskiego. Treści tematyczne bardzo zaciekawiły uczniów i na pewno utrwalą je w pamięci. Zdjęcia przedstawiają aktywną, grupową pracę uczniów.

E. Wilk