Flora

Tak jak św. Franciszek nazwał zwierzęta naszymi „mniejszymi braćmi” tak rośliny można nazwać naszymi „mniejszymi siostrami”. Nieustannie wzbudzają w nas zachwyt, dostarczają nam pożywienia, oczyszczają powietrze, stanowią miejsce do życia zwierząt. Ogromne bogactwo świata roślin, niekończąca się paleta barw, różnorodność form i ciągła zmienność sprawiają, że miejsca w których występują są czarujące, niepowtarzalne, a przede wszystkim niezwykle interesujące.

W tym miejscu znaleźć można przegląd gatunków roślin rosnących w naszym ogrodzie szkolnym, każdy prezentowany okaz posiada krótką charakterystykę opatrzoną fotografią. Ciągle przybywa nam nowych gatunków, część z nich została zgromadzona dzięki uczniom, którzy bardzo chętnie wzbogacają ogród sadzonkami.

Barwinek pospolity łac. Vinca minor

Wiecznie zielona, płożąca się krzewinka z długimi pędami. Liście błyszczące, ciemnozielone, kwiaty bardzo liczne, niebieskie.

SONY DSC

Czyściec wełnisty łac. Stachys byzantina

Bylina posiadająca duże, jajowate, pokryte kutnerem liście. Płożąca się po podłożu, dorasta do 40 cm wysokości. Bardzo odporna na suszę.

SONY DSC

Forsycja łac. Forsythia

Krzew w naturalnych warunkach występuje w Chinach i stamtąd został sprowadzony do Polski. Ceniony za bardzo wczesny okres kwitnienia, najwcześniejszym ze wszystkich krzewów. Gałęzie obsypują się wtedy  delikatnymi, żółtymi kwiatami, później ich miejsce zastępują liście. Dorasta do 3 metrów wysokości.

SONY DSC

Funkia łac. Hosta

Bylina z dużymi, bardzo efektownymi liśćmi. Kwiaty fioletowe pojawiają się w VII na bardzo długich szypułkach. Roślina późno rozpoczyna wegetację i wymaga wilgotnej gleby.

Kiścień łac. Leucothoe

Bardzo efektowny zimozielony krzew o gęstych pędach pokrytych wąskimi bordowymi liśćmi. Dorasta 30-50 cm. Rosnąc w miejscach nasłonecznionych najpełniej ukazuje swoje walory.

SONY DSC

Kocimiętka łac. Nepeta

Bylina dorastająca do 30 cm wysokości o silnie rozgałęziających się pędach i szarozielonych liściach. Kwitnie od V-IX na lawendowo. Roślina o niewielkich wymaganiach, znosi nawet suszę.

SONY DSC

 Magnolia łac. Magnolia

Krzew lub niewysokie drzewo o białych, szeroko otwartych i pachnących kwiatach. Bardzo wcześnie kwitnie przed pojawieniem się liści. W naturalnym środowisku występuje w Azji Wschodniej oraz w obu Amerykach.

SONY DSC

Naradka odroślowa łac. Androsace sarmentosa

Górska bylina z liśćmi zebranymi w rozetę, wypuszcza wiele bocznych rozet na czerwonych rozłogach. Kwiaty zebrane w baldach na końcu pędu, różowe z żółtym oczkiem. Roślina idealna do ogrodów skalnych.

SONY DSC

Pieris japoński łac. Pieris japonica

Zimozielony, karłowaty krzew dorastający do 50 cm wysokości. Posiada bardzo dekoracyjne, dwubarwne liści. Kwiaty białe, dzwonkowate, zebrane w wiechy o długości 15 cm, pojawiają się na przełomie IV/V.

SONY DSC

Pierwiosnek wyniosły łac. Primula elatior

Niewielka bylina z liśćmi ułożonymi w rozetę.Aksamitne kwiaty pojawiają się na bezlistnych szypułkach osiągając do 4 cm średnicy.

SONY DSC

Pigwowiec japoński łac. Chaenomeles japonica

Niski krzew bardzo rozłożysty, dorastający do 1m wysokości.Ceglastoczerwone kwiaty pojawiają się na przełomie III/IV. Owoce żółte, kulisto spłaszczone, jadalne o bardzo przyjemnym zapachu.

SONY DSC

Rogownica kutnerowata łac. Cerastium tomentosum

Silnie rosnąca bylina rozłogowa o szarych, filcowych, wąskich listkach. Kwiaty białe, zebrane w grupy na końcach pędów kwiatostanowych wysokości 15 cm.

Rozchodnik ostry łac. Sedum acre

Bardzo niska roślina o drobnych ale grubych, żółtych liściach. Tworzy gęste darnie. W VI pokrywa się żółtymi kwiatami. Wymaga stanowiska nasłonecznionego.

SONY DSC

Rozchodnik biały łac. Sedum album

Zimozielony, niski gatunek o bardzo dekoracyjnych czerwonobrązowych liściach. Kwiaty różowawe pojawiające się w VI na szypułkach długości 15 cm.

SONY DSC

Skalnica łac. Saxifraga

Niska bylina tworząca zwarte poduszki. Liście silnie powycinane, miękkie. Kwiaty na niewysokich szypułkach, od białych przez różowe do ciemnoczerwonych. Wymaga gleby wilgotnej.

Ukwap dwupienny łac.Antennaria dioica

Bardzo niska bylina, dorastająca do 5 cm, o srebrzystych liściach. Tworzy zwarte darnie z licznymi rozłogami. Kwiatostany wysokości 15 cm z kremowymi (osobniki męskie) lub różowymi (osobniki żeńskie) kwiatami. Lubi miejsca nasłonecznione, piaszczyste.