Pamiętamy!

Uczciliśmy święta majowe

Montaż poetycki wykonaniu uczniów klasy piątej uświetnił uroczystą Akademię z okazji obchodzonych na początku maja: Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja. Na początku apelu Dyrektor Krzysztof Wrona przypomniał pokrótce genezę majowych świąt, nawiązując do walki europejskich robotników o prawa ludzi pracujących z końca XIX wieku, ustanowienia flagi jako symbolu czystości i poświęcenia polskich żołnierzy dla Polski nieobecnej na mapie świata oraz do ustanowienia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji dającej nadzieję na bardziej demokratyczne i sprawiedliwe rządy.

Recytatorzy przypomnieli jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja oraz jakie okoliczności towarzyszyły temu doniosłemu wydarzeniu. Ten najważniejszy akt ustroju państwa był wzorowany na amerykańskiej Constitution of United States. Mimo, że obowiązywała zaledwie 8 miesięcy, wyznaczył nowe standardy w traktowaniu ludności.

Uchwalono, że w Polsce

Już nie będzie niedoli,

Każde chłopskie cierpienie

Także szlachtę zaboli.

Wszyscy będą już równi

Wszyscy będą już braćmi!

Zgody, szczęścia w Ojczyźnie

nic już nigdy nie zaćmi.

Montaż poetycki uświetniły grą na instrumentach uczennice: Wiktoria Bąba z kl. VIII (saksofon) oraz Amelia Obara z kl. V (skrzypce). Powagi dodawała muzyka grana na żywo jako akompaniament do tekstów uczniów i pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru z kl. IV i V. Akademię przygotowały: p. Stanisława Magda, p. Magdalena Szpyt, a od strony muzycznej – p. Kamil Pezda.

Rocznica Chrztu Polski

Uroczyste spotkanie było dobrą okazją do przypomnienia o obchodzonej 14 kwietnia rocznicy Chrztu Polski, która w tym roku była obchodzona po raz 1056. Przyjął go Mieszko I – wprowadzając oficjalnie Polskę do grona państw znaczących. Miał zatem kluczowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 996 r. O tych wszystkich wydarzeniach przypomniała klasa. „0” pod opieką p. Ewy Miroś. Piosenkę o Mieszku i Dobrawie ze słowami p. Kamila, która bardzo spodobała się wszystkim uczniom, wykonał chór.

Dzień Książki i Praw Autorskich

W obchody tego dnia już wcześniej zaangażowali się najmłodsi, z kl. I-III wykonując okładki książek, które można było podziwiać na sali gimnastycznej. Z kolei podczas akademii

został przygotowany quiz skierowany do uczniów kl. IV – VIII, którzy wytypowali po trzy osoby reprezentujące dana klasę. Zadaniem drużyn było wykazanie się znajomością polskich przysłów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Jolanta Fryc, p. Barbara Kaczmarska i Wiktoria Bąba. I miejsce zdobyła klasa VII, która podzieliła się słodkościami. Słodycze otrzymali także zaangażowani uczniowie klas młodszych. Pozostałe klasy otrzymały nagrody pocieszenia. Quiz przygotowała p. Henryka Misiak.

Magdalena Szpyt, pedagog szkolny.