Patron szkoły

2013-10-05
Nadanie imion Szkole Podstawowej i Gimnazjum

Pokaż album: Nadanie imionW sobotę 5 października 2013 r. miało miejsce historyczne wydarzenie dla Zespołu Szkół w Trzęsówce – nadanie imion Zygmunta Nowakowskiego Szkole Podstawowej i Jana Pawła II Gimnazjum.
Uroczystości rozpoczęły się pochodem z placu szkolnego do kościoła parafialnego. Na czele grała orkiestra zaraz po niej szły poczty sztandarowe, strażacy  i rodzice uczniów odświętnie ubrani, przyozdobieni w szarfy biało-czerwone, niosący nowo powstałe sztandary Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, za nimi zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się msza święta której przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Górny. Uroczysty charakter eucharystii nadawały koncelebra, orkiestra, niesione do ołtarza dary, śpiewy psalmów i czytania wykonywane przez uczniów Zespołu Szkół. Po wygłoszeniu przez ks. Wiesława Matyskiewicza, sekretarza biskupa,  podniosłego kazania nastąpiło ceremonialne poświęcenie sztandarów.
Przemarsz przy dźwiękach orkiestry w kierunku szkoły rozpoczął drugą część uroczystości.
Przed szkołą wszyscy przystanęli na baczność. Zabrzmiał mazurek Dąbrowskiego i na maszt wciągnięto majestatycznie powiewającą Flagę Polski. Przy wejściu do szkoły na zaproszonych gości czekały… nożyczki; oczywiście do przecięcia wstęgi rozpostartej przed tablicami pamiątkowymi z wizerunkami patronów. Na tablicach dało się przeczytać wyryte w granicie słowa:

   „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – Jan Paweł II

   „Tyle Krajów objechałem, ale najpiękniejsza jest ziemia nasza” – Zygmunt Nowakowski

Wchodząc do szkoły można było zapoznać się ze zbiorami fotografii przedstawiających patronów, napisanymi przez nich książkami i innymi pamiątkami umieszczonymi w gablotach po obu stronach.  Po przejściu do największej sali w szkole wszyscy powstali, uczniowie odśpiewali hymn szkoły podstawowej.
Niezwykłą wagę wydarzenia docenili licznie przybyli goście których na wstępie przywitał Wójt Gminy Cmolas Eugeniusz Galek. A byli to min. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Górny, Ks. Tadeusz Kulig – prałat parafii p. w. św. Anny w Trzęsówce , proboszcz ks. Stanisław Majda, Ks. Dziekan Jan Pępek,  Pan Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP,  Pan Jan Bury Poseł na Sejm RP, Pani Ewa Draus radna Sejmiku Podkarpackiego,  Pan Józef Kardyś Starosta Kolbuszowski, Pan Stanisław Sukiennik Przewodniczący Rady Gminy Cmolas, Pani Małgorzata Chmielowiec – przewodnicząca Rady Rodziców.
Wójt gorąco powitał byłych i obecnych pracowników Zespołu Szkół w Trzęsówce. Szczególnie przywitał  młodzież szkolną wraz z rodzicami.
Bardzo miłą niespodziankę zrobili zaszczycając swoją obecnością Pani prof. Marta Bogdanowicz i Pan Zygmunt Tempka – rodzina Zygmunta Nowakowskiego.
Ponadto obecni byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty, przedstawiciele Powiatu Kolbuszowskiego, przedstawiciele Gminy Kolbuszowa, przedstawiciele Gminy Cmolas, dyrektorzy szkół z okolicznych miejscowości i przyjaciele szkoły.

Po powitaniach nastąpiła doniosła chwila – ceremonia przekazania sztandarów. Na scenę poproszony został Pan Krzysztof Wrona – Dyrektor Zespołu Szkół w Trzęsówce oraz kolejno poczty sztandarowe szkoły podstawowej i gimnazjum. Rodzice przekazali sztandar na ręce dyrektora, następnie dyrektor dostojnie prezentował wszystkim zebranym sztandar z obu stron w pełnej okazałości po czym przekazywał w ręce społeczności szkolnej którą reprezentowały poczty sztandarowe złożone z jednego ucznia i dwóch uczennic wyróżniających się pilną nauką i przykładnym zachowaniem.

W krótkich inscenizacjach i występach uczniowie przybliżyli zebranym postacie patronów oraz czasy w których żyli. Były chwile refleksji i brawa.
Następnie głos zabrali przybyli goście. Opowiadano o Zygmuncie Nowakowskim i o Janie Pawle II, wspominano ich dzieła i dokonania. Podkreślano znaczenie, prestiż i wagę imion dla szkoły i społeczności szkolnej. Nie zabrakło poczęstunku, podziękowań wpisów do kroniki, pamiątkowych zdjęć, przekazywania upominków i pamiątek dla szkoły, podziękowań i gratulacji wyśmienitej organizacji.
Z pewnością ta historyczna uroczystość zapadnie w pamięci zwłaszcza  najmłodszych uczestników tych niecodziennych wydarzeń.