Pamiętamy!

Uczciliśmy święta majowe

Montaż poetycki wykonaniu uczniów klasy piątej uświetnił uroczystą Akademię z okazji obchodzonych na początku maja: Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 maja. Na początku apelu Dyrektor Krzysztof Wrona przypomniał pokrótce genezę majowych świąt, nawiązując do walki europejskich robotników o prawa ludzi pracujących z końca XIX wieku, ustanowienia flagi jako symbolu czystości i poświęcenia polskich żołnierzy dla Polski nieobecnej na mapie świata oraz do ustanowienia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji dającej nadzieję na bardziej demokratyczne i sprawiedliwe rządy.

Recytatorzy przypomnieli jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja oraz jakie okoliczności towarzyszyły temu doniosłemu wydarzeniu. Ten najważniejszy akt ustroju państwa był wzorowany na amerykańskiej Constitution of United States. Mimo, że obowiązywała zaledwie 8 miesięcy, wyznaczył nowe standardy w traktowaniu ludności.

Uchwalono, że w Polsce

Już nie będzie niedoli,

Każde chłopskie cierpienie

Także szlachtę zaboli.

Wszyscy będą już równi

Wszyscy będą już braćmi!

Zgody, szczęścia w Ojczyźnie

nic już nigdy nie zaćmi.

Montaż poetycki uświetniły grą na instrumentach uczennice: Wiktoria Bąba z kl. VIII (saksofon) oraz Amelia Obara z kl. V (skrzypce). Powagi dodawała muzyka grana na żywo jako akompaniament do tekstów uczniów i pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru z kl. IV i V. Akademię przygotowały: p. Stanisława Magda, p. Magdalena Szpyt, a od strony muzycznej – p. Kamil Pezda.

Rocznica Chrztu Polski

Uroczyste spotkanie było dobrą okazją do przypomnienia o obchodzonej 14 kwietnia rocznicy Chrztu Polski, która w tym roku była obchodzona po raz 1056. Przyjął go Mieszko I – wprowadzając oficjalnie Polskę do grona państw znaczących. Miał zatem kluczowe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 996 r. O tych wszystkich wydarzeniach przypomniała klasa. „0” pod opieką p. Ewy Miroś. Piosenkę o Mieszku i Dobrawie ze słowami p. Kamila, która bardzo spodobała się wszystkim uczniom, wykonał chór.

Dzień Książki i Praw Autorskich

W obchody tego dnia już wcześniej zaangażowali się najmłodsi, z kl. I-III wykonując okładki książek, które można było podziwiać na sali gimnastycznej. Z kolei podczas akademii

został przygotowany quiz skierowany do uczniów kl. IV – VIII, którzy wytypowali po trzy osoby reprezentujące dana klasę. Zadaniem drużyn było wykazanie się znajomością polskich przysłów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Jolanta Fryc, p. Barbara Kaczmarska i Wiktoria Bąba. I miejsce zdobyła klasa VII, która podzieliła się słodkościami. Słodycze otrzymali także zaangażowani uczniowie klas młodszych. Pozostałe klasy otrzymały nagrody pocieszenia. Quiz przygotowała p. Henryka Misiak.

Magdalena Szpyt, pedagog szkolny.

Strona główna » Pamiętamy! » 2022 - Święto Narodowe Trzeciego Maja