„Błogosławieni Sprawiedliwi, albowiem…”- wizyta uczniów w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzęsówce 24 października odwiedzili w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Obiekt ten istnieje od niedawna na mapie Podkarpacia. Jest miejscem, w którym można poznać historię Żydów zamieszkujących okolice Markowej przed i w czasie II wojny światowej oraz osób, które narażając życie pomagały ocalić wiele istnień ludzkich. Wśród dostępnych materiałów można zobaczyć film o Kolbuszowej, w której przed wojną również zamieszkiwali Żydzi. Uczniowie zwiedzali wystawę przygotowaną z dużą dbałością o szczegóły. Zobaczyli zgromadzone przedmioty codziennego użytku oraz liczne fotografie ludzi, którzy okazali człowieczeństwo bliźnim potrzebującym pomocy. Całość zaprezentowana została w bardzo ciekawy sposób, co przyczyniło się do tego, że zwiedzający byli żywo zainteresowana ekspozycją. Na jednej z tablic informacyjnych można było dostrzec słowa: „Dla nas Polaków, to była wojna i okupacja. Dla nich Żydów- koniec świata”. Cytat ten oddaje trudne czasy okupacji niemieckiej i wydarzeń, dla których nie ma usprawiedliwienia.