Pomarańczowe sznurówki są już w naszej szkole

Pomarańczowy to podobno jeden z kolorów sezonu. Walka z hejtem z kolei  jest sformułowaniem co najmniej ostatnich kilku lat. A gdyby tak połączyć  modę i walkę o słuszną sprawę? Tak właśnie zrobiła Fundacja Orange,  które zachęca wszystkich Polaków do przyłączenia się do akcji  #JestNasWięcej
Jak wynika z badania EU Kids Online 2018, co trzeci nastolatek spotyka się w sieci z nienawistnymi lub poniżającymi treściami kierowanymi do innych internautów. Mało który z nich jednak na słowną przemoc reaguje – aż 56,7 proc. ją ignoruje, a 61.8 proc – zamyka okno przeglądarki lub daną aplikację.
 – Skutki hejtu mogą być bardzo poważne, szczególnie wśród nastolatków. Duża część ofiar nie wie, jak sobie z nim radzić i nie otrzymuje wsparcia. Aż 38 proc. młodych ludzi, którzy doświadczyli czegoś nieprzyjemnego w sieci, nie wskazało żadnej osoby, z którą rozmawialiby o tej trudnej sytuacji. Dlatego potrzebna jest edukacja i wsparcie dla młodych – mówi Ewa Krupa, Prezeska Fundacji Orange.
  „Wcale nie jest najgroźniejszy ten, co najgłośniej szczeka”
 Zainicjowano więc kampanię popularyzującą noszenie jednej pomarańczowej sznurówki jako symbolu sprzeciwu wobec hejtu. Noszą ją m.in. muzycy zespołu Afromental, Tomson i Baron, którzy przyłączyli się do działań Fundacji Orange jako ambasadorzy akcji.
 – My już przeszliśmy drogę z hejtem i potrafimy sobie z nim radzić. Ale młodzi ludzie nadal nie wiedzą, jak reagować na takie komentarze. Wcale nie jest najgroźniejszy ten, co najgłośniej szczeka – mówi Tomson. – Możemy tylko powiedzieć, żeby trzymać głowę wysoko, bo osób przeciwnych wszystkim chamskim komentarzom w sieci jest więcej – dodaje Baron.
Na specjalnej stronie Jest Nas Więcej znajdują się porady, jak reagować na hejt oraz scenariusz zajęć dla młodzieży. Każda placówka (np. szkoła), która zgłosi chęć przeprowadzenia warsztatów i wypełni odpowiedni formularz, otrzyma pakiet sznurówek dla uczestników i plakat o akcji.
 – Dołączcie do akcji #jestnaswiecej, załóżcie pomarańczową sznurówkę i razem pokażmy, że internet może być bardziej przyjaznym miejscem dla dzieci, młodzieży i dla nas wszystkich – zachęca Ewa Krupa.
 My podejmujemy rękawicę!

Patrycja.W   Justyna.K

W naszej szkole pierwsze zajęcia już się odbyły. Dziękujemy tym, którzy z duma noszą pomarańczową sznurówkę.