Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 4 marca 2022 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia ku czci Żołnierzy Wyklętych.

IMG_0033.JPG

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe upamiętniające członków antykomunistycznego i niepodległościowego Podziemia Polskiego. Ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 roku obchodzone jest corocznie 1 marca. To data symboliczna, która nawiązuje do wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat. 1 marca 1951 na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne dokonały egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którzy tworzyli ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji od 1945 r. kontynuującej dzieło Armii Krajowej.

W tym szczególnym dniu czcimy pamięć wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność
i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim.

Akademię poprowadziły uczennice 8 klasy- Klaudia i Julia. Narracja przeplatana była piosenkami o Żołnierzach Wyklętych: „Ślady wilczych kłów”, „Podziemna Armia powraca”, „Rotmistrz Pilecki” i „Panie Generale”. Następnie uczniowie obejrzeli film pt. „Tajemnice historii- Żołnierze Wyklęci” przybliżający obchodzone święto.

Należy podkreślić, że uczniowie uczestniczyli w akademii z dużą powagą.

M.Oczeretko