Druga niedziela XIX Festiwalu Teatrów

Słowa powitania pan Krzysztof Wrona skierował także do jurorów w osobach: pani Renaty Draus i pani Justyny Niepokój – Gil (pani Justyna Panek nieobecna ze względów zdrowotnych).

Po części oficjalnej nadszedł czas na prezentacje sześciu sztuk teatralnych. Jako pierwsi wystąpiły dzieci z klas I – III ze szkoły w Ostrowach Baranowskich w przedstawieniu „ Czerwony Kapturek szuka księcia”. Bajkę o Kapturku zna chyba każdy, ale w tej nowoczesnej wersji dziewczynka zakochuje się w  księciu, którego poznała na czacie. Postanowiła go odszukać. Przeszła siedem gór, siedem rzek, siedem lasów, aż wreszcie okazało się, że księciem jest …Wilk. Z bajki płynie morał, by lekkomyślnie nie zawierać znajomości przez Internet – „Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie”. Sztukę wyreżyserowały panie: Wiesława Dudek, Barbara Boroń i Zofia Kraczkowska – Magda.

Grupa teatralna klas 0 – III ze szkoły w Jagodniku zaprezentowała zabawną inscenizację pt. „Komputer nie zastąpi przyjaciela”. Główny bohater, Piotruś, uzależnił się od komputera, nie chce grać z kolegami w piłkę, tłumacząc się, że bolą go nogi i będzie grał, ale …na tablecie. Nie ma apetytu, boli go brzuszek, serce, nawiedzają go koszmary nocne. W przedszkolu nikt nie chce się z nim bawić, bo źle się zachowuje. Lekarstwem na te „dolegliwości” okazało się uprawianie sportu, do którego zachęcił chłopca znajomy ojca. W ten sposób bohater znalazł przyjaciół, wrócił mu apetyt i chęć do życia. Utwór zawiera pouczenie, by zaprzyjaźnić się nie z telefonem, tabletem czy komputerem lecz z prawdziwym przyjacielem: „Z przyjacielem można zawsze bawić się, opowiedzieć mu o troskach, gdy ci źle”. Dzieci do występu przygotowały panie: Aneta Gąska, Emilia Biela i Anna Łakomy.

Na pewno każdy z nas nieraz marzył o tym, żeby spotkać złotą rybkę, która spełniłaby nasze życzenia. Udało się to jednemu, biednemu rybakowi z bajki pt. „Rybak i złota rybka”, którą przedstawili uczniowie z klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce. Bajka uświadomiła zebranym, że chciwość nie popłaca, a dobra materialne nie są prawdziwą wartością, gdyż szybko można je stracić. Przekonała się o tym żona rybaka, której nie zadowoliły bogactwa, nowy dom, powóz, służba…Kiedy miała dużo, chciała jeszcze więcej i więcej… Przekroczyła pewną granicę i za sprawą złotej rybki straciła wszystko, ale przybyło jej rozsądku, co wyraziła słowami: „Na co komu szata nowa, powóz, służba czy pałace? Ważne, że masz swoją pracę, że wiążemy koniec z końcem, że nad nami świeci słońce …”Spektakl wyreżyserowały panie: Barbara Kaczmarska, Małgorzata Jemioła i Anna Szostak.

Uczniowie klas VI i VII ze szkoły w Trzęsówce przedstawili inscenizację „Chłopców z Placu Broni” – lektury szkolnej, która ze względu na swą tematykę jest utworem ponadczasowym i uniwersalnym. Każdy z nas  pamięta wzruszającą historię Nemeczka, który za Plac Broni poświęcił swe życie. Śledziliśmy losy bohaterów, którzy walczą o prawo do zabawy na skrawku ziemi otoczonym szarymi murami kamienic, a od ulicy oddzielonym drewnianym płotem. Erno Nemeczek, jedyny szeregowiec w grupie przyjaciół, udowodnił swoją postawą, że jest honorowy, odważny i gotowy do największych poświęceń. O plac Broni walczył tak, jak o Ojczyznę. Taki patriotyzm powinien  towarzyszyć w życiu każdemu z nas. Uczniów do występu przygotowała pani Henryka Misiak.

Kolejną sztuką zaprezentowaną na deskach teatru przez grupę „Horyzont” – uczniów klasy VIII szkoły w Trzęsówce –  był spektakl „Reklamacja”. Do Działu Sortowni Dusz w niebie w dzień reklamacji przybywali różni petenci – dusze szukające zbawienia, proszące o rozpatrzenie swojego wyroku. To np. Balladyna, Świtezianka, Widmo. W komisji siedzieli: św. Piotr, Michał Archanioł – nieugięci w swych postanowieniach i litościwa św. Rita. Dusze te, niestety, nie mogły  wrócić na ziemię, by naprawić wyrządzone zło, bo: „Każda dusza ma przydział na jeden żywot i nie ma wyjątków.” Niektóre dusze idące do nieba chciałyby wrócić do miejsc, które przypominają im o bliskich np. Róża Otowska do Trzęsówki, ale drogi powrotu do życia też nie mają; istnieje droga tylko w jedną stronę, a życie ludzkie jest cudem, którego tajemnicy nie pojmiemy… Do występu przygotowała uczniów pani Stanisława Magda (jest również autorką scenariusza), wspierał ją pan Tomasz Mokrzycki.

Ostatnim punktem programu festiwalowego była inscenizacja baśni pt. „12 miesięcy”, którą zaprezentowali uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Trzęsówce. Sztuka opowiadała o matce, która miała dwie córki: jedną – własną, którą bardzo kochała i drugą – pasierbicę, której zazdrościły urody. Macocha wysyłała pasierbicę  w zimie  do lasu po kwiatki, poziomki, by już nigdy nie wróciła. Jednak dziewczynka nie zginęła, poznała przyjaciół – dwunastu braci, którzy jej pomogli. Ta historia pokazała, że grzeczność, pracowitość i dobre serce zostają nagrodzone, a złośliwość i lenistwo ukarane. Uczniowie sami wyreżyserowali sztukę. Opiekunem grupy był pan Wojciech.

Dobiegł końca przegląd sztuk XIX Festiwalu Teatrów. Dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona, podziękował grupom artystów, opiekunom, gościom za uczestnictwo oraz jurorom za wytężoną pracę. Jednocześnie zaprosił zebranych na Galę, która odbędzie się 16 stycznia 2022 roku.

E. Wilk