Wycieczka do skansenu w Kolbuszowej

Dnia 21 maja br. uczniowie klas II – VIII brali udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Uczestnicy zwiedzili zabytki budownictwa lasowiackiego, poznali życie i zajęcia mieszkańców dawnej wsi. Zwiedzili zagrody wiejskie, wnętrza dawnych chat, ich wyposażenie, poznali działanie wiatraka, młyna wodnego, obejrzeli zabawki , jakimi kiedyś bawili się ich rówieśnicy. Uczniowie uczestniczyli ponadto w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”, w których poznali prace polowe i gospodarskie związane z wypiekiem chleba. Dowiedzieli się o szacunku i znaczeniu chleba w naszej tradycji. W końcu mogli skosztować prawdziwego, wiejskiego chleba z masłem. Dopełnieniem zajęć była degustacja regionalnych proziaków, w przygotowaniu których czynny udział brali uczniowie i nauczyciele. Mniam, mniam… to był prawdziwy lasowiacki przysmak. Po zwiedzaniu parku etnograficznego uczestnicy wycieczki degustowali lody w MacDonald. Wycieczka, w ramach projektu „Lasowiacy inspirują”, była bardzo udana i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.