„Witaj majowa jutrzenko…”

„Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?

W niewymierzonej krainie leży.

Jest w każdym wiernym sercu Polaka,

Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.”

Antoni Słonimski, „Polska”

29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Rozpoczęła się ona od wciągnięcia biało – czerwonej flagi na maszt i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. W montażu słowno – muzycznym wzięli udział uczniowie klasy piątej i szóstej. Przybliżyli oni całej społeczności szkolnej okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja, a następnie rozważyli ważne słowa w historii Polski – Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność, Naród. Zwrócili uwagę na potrzebę znajomości historii ojczystego kraju, gdyż „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.” W dalszej części akademii Aleksandra Chlebowska zarecytowała wiersz Antoniego Słonimskiego pt. „Polska”, a Joanna Fryc zaśpiewała piosenkę zespołu Soul Sanok pt. „Uwierz Polsko”. Na koniec uroczystości uczennice z klasy szóstej – Nikola Urban, Aleksandra Czachor, Izabela Dziuba oraz Joanna Fryc – przy dźwiękach „Mazurka 3 Maja” przepięknie zatańczyły z flagą.

Tego dnia został również rozstrzygnięty szkolny konkurs historyczny pn. „Powstanie kościuszkowskie”. Wszyscy uczniowie biorący w nim udział zostali nagrodzeni, a czołowe miejsca zdobyli:

I miejsce – Karolina Maciąg

II miejsce – Mikołaj Trytko

III miejsce – Oliwia Karkut i Krzysztof Jachyra

Naszym uczniom gratulujemy wiedzy!