Święto Patronów Szkoły

Dnia 5 października 2015r. minęła druga rocznica nadania imion szkołom: Szkole Podstawowej im. Zygmunta Nowakowskiego, Gimnazjum im. Jana Pawła II. Z tej okazji obchody Święta Patronów Szkoły połączone z Dniem KEN, pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów i otrzęsinami gimnazjalistów, odbyły się we wtorek , 13 października 2015r.
Uroczystość szkolną ozdobili: władze samorządowe, przedstawiciele Rady Rodziców, rodzice uczniów, księża naszej parafii oraz gość honorowy, pani Emilia Wąsowicz.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, wyciągnięciem flagi na maszt i przemarszem uczniów, nauczycieli i rodziców do kościoła na mszę świętą. Czoło procesji zdobiły poczty sztandarowe szkoły podstawowej i gimnazjum. O godzinie 9.00 rozpoczęła się msza święta koncelebrowana przez ks. Proboszcza Stanisława Majdę; słowo Boże wygłosił ks. Prałat Tadeusz Kulig._DSC9351.JPG

Po nabożeństwie, wróciwszy do szkoły, ks. Prałat poświęcił tablicę pamiątkową poświęconą pamięci byłego dyrektora szkoły, pana Stanisława Wąsowicza, zasłużonego dla placówki i społeczności trzęsowskiej na niwie dydaktyki i teatru. Fundatorem tablicy jest były uczeń naszej szkoły, pan Mariusz Fornal.
Kolejnym punktem programu była akademia na sali gimnastycznej poświęcona Patronom. Na wstępie dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona serdecznie wszystkich powitał zaś wójt Gminy Cmolas w swojej przemowie docenił pracę dydaktyczno-wychowawczą naszej placówki i nauczycieli. Akademię rozpoczęła młodzież szkolna z klas V, Ig i IIIg. przybliżając sylwetki Zygmunta Nowakowskiego i Jan Pawła II oraz tego, co ich łączyło: trudne dzieciństwo, Kraków, teatr, emigracja, miłość do ojczyzny, Polaków, do bliźniego, patriotyzm na każdym kroku życia. Wybrane teksty czytali lektorzy lub sami bohaterowie akademii – Karol Chmielowiec, który wcielił się w rolę Ojca Świętego oraz Dawid Magda, niemal autentyczny wizerunek Zygmunta Nowakowskiego. W piękne teksty wplecione były wiersze, piosenki („Nadzieja” w wykonaniu Darii Posłusznej i „Abba Ojcze”) oraz przemówienia Patronów z taśmy magnetofonowej. Całej scenerii towarzyszyło hasło „Bóg, honor, Ojczyzna” towarzyszące bohaterom w ich działalności politycznej, literackiej i religijnej, gdyż Ojczyźnie poświęcili całe swoje życie. Zygmunt Nowakowski i Jan Paweł II siedzieli przy stoliku, na którym stało zabytkowe radio z lat 60. XX w. przez które, za czasów komunizmu, słuchaliśmy audycji m.in. Zygmunta Nowakowskiego z Radia Wolna Europa, nadawanej z Londynu.
Następnym punktem części artystycznej były słowa wdzięczności i życzenia dla nauczycieli ozdobione piosenkami „Dyrektorskie tango” i „Życzymy, życzymy” z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Oprócz uczniów, życzenia dla grona pedagogicznego na ręce dyrektora szkoły złożyła przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Chmielowiec.
Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka. Uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów to kolejna cześć akademii szkolnej. Maluszki recytowały patriotyczne wiersze, zaśpiewały piosenkę „Do pierwszej klasy idę pierwszy raz”, po czym pan dyrektor Krzysztof Wrona, używając ogromnego ołówka pasował dzieci na uczniów. Tą „słodką” chwilę podtrzymali rodzice, którzy wręczyli swym „przypasowanym” pociechom okolicznościowe upominki.
Ostatnim punktem programu były otrzęsiny gimnazjalnych pierwszaczków. Zanim tego dokonano, zainteresowani musieli przejść kilka prób: cytryny, miodu, pajacyków, wreszcie stroju; w ten sposób zebrani poznali najmodniejszy hit mody na jesień – strój wykonany z papieru toaletowego, bibuły i …taśmy samoklejącej. Po ślubowaniu, przyjętym przez dyrektora szkoły, kandydaci na gimnazjalistów zostali pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II.
Akademię prowadziły uczennice: Andżelika Mazur i Magdalena Wilk, zaś całokształt treści i montażu słowno-muzycznego przygotowały panie: Jolanta Fryc, Barbara Kaczmarska i Elżbieta Wilk.
Po części artystycznej dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona, wręczył nagrody zwycięzcom Konkursu Wiedzy o Patronach, organizowanego przez pana Wojciecha, zaś przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli nauczycielom życzenia i wręczyli kwiaty. Pan dyrektor podziękował uczniom za występy i zaprosił ich na okolicznościowy obiad.
Uroczystość dobiegła końca. Treści związane z hasłem „Bóg, honor, Ojczyzna” na długo zapadną w serca zebranych, zaś sylwetki Patronów będą nam towarzyszyć każdego dnia, bo „Patron szkoły – to duch opiekuńczy szkoły” – powiedział ks. Jan Twardowski.
E. Wilk