Kolejna niedziela Festiwalu Teatrów

IMG_8560.jpg 30 listopada 2014r. do Zespołu Szkół w Trzęsówce przybyli liczni goście, by obejrzeć przedstawienia teatralne wystawiane w ramach XIII Festiwalu Teatrów. Tego dnia zaprezentowały się grupy teatralne ze szkół podstawowych z terenu gminy Cmolas. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Wrona rozpoczynając kolejną festiwalową niedzielę zwrócił uwagę na ważną rolę teatru w życiu uczniów. Następnie powitał przybyłych rodziców, uczniów, opiekunów grup teatralnych, nauczycieli, księży, dyrektorów szkół, emerytowanych nauczycieli, jury oraz przedstawicieli lokalnej prasy.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie w sztuce pt.”Bł. Edmund Bojanowski przyjaciel i opiekun dzieci”. Młodzi aktorzy przybliżyli nam postać błogosławionego, człowieka głębokiej wiary i wielkiego serca, wrażliwego na ludzką krzywdę i śpieszącego z pomocą. Mogliśmy poczuć klimat rodzinnego domu Edmunda, być świadkami jego troski o biedne dzieci (skarby Jezusa – jak o nich mówił), na które patrzył przez pryzmat miłości do Boga.
Teatrzyk Elemelek ze Szkoły Podstawowej z Porąb Dymarskich przedstawił spektakl pt. „Kozucha Kłamczucha”. Widzowie mają okazję bliżej poznać świat zwierząt i ludzi. Okazuje się, że w obydwu można spotkać pozytywne i negatywne postacie. Tytułowa Kozucha to chytra i przebiegła istota, która nie ma litości nawet wobec sieroty – Zazulki. Dzięki podstępowi gospodyni kłamstwa niesfornej kózki wychodzą na jaw. Na szczęście wszystko dobrze się kończy, a młodzi aktorzy przestrzegają dzieci: „Kłamstwo ma krótkie nogi. Nie kłamcie, bo mogą wyrosnąć wam rogi”.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie przedstawili „Jeden dzień z życia matki Polki”. Ze szczyptą humoru ukazali codzienną rzeczywistość pracujących w domu kobiet, od których przede wszystkim się wymaga. W niektórych sytuacjach można coś im zarzucić, na przykład rozrzutność lub brak zdolności kulinarnych. Mimo tego, że uczniowie poruszyli bardzo ważny temat, widzom było do śmiechu. Jak się okazuje, trudno znaleźć dobrą żonę, bo jaka ona ma być? No właśnie, jaka? – Ani ładna, ani inteligentna – podsumowali aktorzy.
Grupa teatralna Marionetka ze Szkoły Podstawowej z Hadykówki przedstawiła spektakl pt. „Jak wół do karety”. Oczom widzów ukazuje się królewna Grymasela w otoczeniu dwórek i pazia. Grymasela grymasi, w pośpiechu wypowiada swoje zachcianki i równie szybko z nich rezygnuje. Któregoś dnia podsłuchuje kłótnię w kuchni. Kuchmistrz denerwuje się na kucharzy, gdyż przypalili potrawę dla króla, mówi, że pasują jak wół do karety. Wtedy królewna zapragnęła zwierzęcia -oczywiście do karety. Otrzymała, co chciała. Kiedy jednak podczas przejażdżki wół począł grzęznąć, zrozumiała, co kuchmistrz miał na myśli.
Jako ostatni na scenie szkolnego teatru zaprezentowali się uczniowie klas I – III z Trzęsówki w sztuce pt. „Wróżki”. Poznajemy historię wdowy, jej córki Marysi i pasierbicy. Matka i Marysia były bardzo nieuprzejme, pasierbica zaś –pogodna i chętna do pomocy. Dziewczynka zmuszana była do ciężkiej pracy. W życie rodziny ingerują wróżki, nagradzają pasierbicę za dobre zachowanie, natomiast karzą złą i leniwą Marysię. Bajka ta zawiera morał wypowiedziany przez wszystkich aktorów: „Pamiętajcie, aby zawsze być uprzejmym i grzecznym, a na pewno spotka was nagroda”.
Wszystkie prezentowane spektakle zasługują na szczególną uwagę. Bogate i wyszukane stroje, rekwizyty, oprawa muzyczna, dekoracje – wszystko to budowało nastrój przedstawień .Ze względu na ich urozmaiconą tematykę każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na kolejne wrażenia zapraszamy za tydzień, wtedy zaprezentują się uczniowie z klas gimnazjalnych.

J. Fryc