XIII Festiwal Teatrów otwarty…

IMG_8274.jpgDnia 23 listopada 2014r. , w piękne jesienne popołudnie , po roku przerwy, znów otworzył radośnie swe podwoje Zespół Szkół w Trzęsówce, gdyż rozpoczął się XIII Festiwal Teatrów. Sala widowiskowo – sportowa zapełniła się „po brzegi” żądnymi wrażeń widzami. Gospodarz szkoły, pan Krzysztof Wrona, słowami Bożeny Adamek: „Teatr bez dystansu, szczypty szaleństwa (…)…jest nudny i nie porywa, nie zdziera masek…”otworzył XIII Festiwal Teatrów. Powitał przedstawicieli władz gminnych, lokalnych, aktorów, rodziców, opiekunów, księży i nauczycieli. Przedstawił zebranym jury: panią Katarzynę Cesarz, kustosza Muzeum im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej oraz panie Karolinę Nurcek i Katarzynę Feret z Rzeszowa – jedna ukończyła dziennikarstwo i pracuje w Teatrze Przypadek, druga to chórzystka i studentka wydziału muzycznego UR. Następnie głos zabrał wójt gminy Cmolas, pan Eugeniusz Galek, który zaznaczył, że bliżej nam jest teraz do Krakowa, gdyż mamy patronów (Zygmunt Nowakowski i Jan Paweł II) związanych z tym miastem, z Teatrem Słowackiego, do którego możemy się nawet wybrać …nowo wybudowaną autostradą.

Jako pierwsza wystąpiła ze swoją sztuką grupa Ostrowiaczki z Ostrów Tuszowskich. Poznaliśmy brudnego i źle odżywiającego się wilka oraz Czerwonego Kapturka, który niósł babci niezdrowe jedzenie. Babcia czuła się źle, bo jadła słoninki, boczki… W efekcie doktor uzdrowił babcię, udzielił rady wilkowi, który, upomniany jeszcze przez myśliwego, przeszedł na dietę Całość występu zakończył „Owocowy blues”. Warto zastosować się do rad doktora, żebyśmy nie skończyli jak babcia…
Kolejny występ zaprezentowała widowni grupa teatralna z Siedlanki. W baśni pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”, książę, wróciwszy z 3-letniej wyprawy, nie znalazł narzeczonej, bo …żadna nie była prawdziwą księżniczką. Na balu urządzonym przez króla także nie pojawiła się ta prawdziwa…Dopiero po burzy do pałacu trafiła księżniczka Pirlipatka, która okazała się prawdziwa, o czym przekonała się królowa wkładając jej na noc do łóżka ziarenko grochu. Książę był szczęśliwy. Morał? Kto szuka, ten znajdzie, a nieprawda wyjdzie na jaw.
Następną sztukę przedstawiła zebranym grupa Krasnoludki ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Baranowskich. W inscenizacji pt. „Moje zwierzęta” mogliśmy zobaczyć postaci naszych ulubieńców: psa, myszkę, kozę, koty, kreta i inne. Fabułę o psie ozdabiały piosenki: „Kotek Kłopotek”, ”Kundel bury”, ”Kółko, kreska, kwadrat, kropka”, ”Wlazł kotek na płotek”. Warto jeszcze spełnić dziecięce marzenia, zawarte w słowach: „Chciałabym mieć psa. Łasiłby się, tulił pysk do mej twarzy, mój piękny pies, o którym ciągle marzę…”
Ze świata baśni w świat rzeczywisty przenieśli nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jagodniku. W spektaklu pt. „Przepisowy ruch drogowy’ dzieci uczyły nas o ruchu drogowym, sygnalizacji świetlnej i znakach. Uczestnicy nosili odblaski, a nad całością czuwało dwóch policjantów. Sztuka zakończyła się tańcem i piosenką o ruchu drogowym. Takie przypomnienie zasad poruszania się po drodze jest potrzebne nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.
W inny, „egzotyczny” klimat starożytnej Grecji przeniósł nas zespół teatralny „Na zdrowie!” ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce. W dynamicznej sztuce z domieszką żartu pt. „Żywot Pitagorasa’ poznaliśmy życie słynnego matematyka. Wychowany przez rodziców: Chlejusa Wielgusa i Ksantypę tzn. Afrodytę , był po prostu nieudacznikiem. Jednak po różnych perypetiach życiowych , dzięki pomocy Ateny i Pytii z Delf, został autorem słynnego twierdzenia: a2 + b2 = c2 , a ile przy tym dumy przyniósł swoim rodzicom, bliskim i mieszkańcom Krotonu… Nasi uczniowie też są szczęśliwi z tego powodu, że poznali i przybliżyli zebranym żywot sławnego filozofa.
Na uwagę zasługują przepiękne stroje aktorów, scenografie, choreografia i wspaniała gra dzieci wszystkich grup teatralnych. Kolejny raz przekonaliśmy się, że teatr bawi, uczy i wychowuje…Na kolejne występy zapraszamy już w następną niedzielę – 30 listopada.
E. Wilk