Święto Patronów szkoły

Wielki to splendor i odpowiedzialność być uczniem szkoły, która nosi imię wielkiego Polaka, Zygmunta Nowakowskiego. Jeszcze większy zaszczyt być pod opiekuńczymi skrzydłami największego Polaka na świecie – Ojca świętego Jana Pawła II.

Dnia 13 października 2021 r. w naszej szkole odbyła się coroczna uroczystość – Święto Patronów szkoły – Zygmunta Nowakowskiego i Jana Pawła II. Obchody tego święta połączone były z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów i Dniem Edukacji Narodowej. Tę uroczystość zaszczycili swoją obecnością władze samorządowe na czele z wójtem gminy Cmolas, panem Eugeniuszem Galkiem, sołtys wsi, pan Lesław Lipczyński, przedstawicielki zarządu Rady Rodziców w osobach pań: Anny Altamer, Katarzyny Szlachetki i Natalii Obary oraz rodzice uczniów pierwszej klasy.

IMG_0029.JPG
IMG_9978.JPG
IMG_9976.JPG
IMG_9975.JPG

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem flagi na maszt. Następnie społeczność szkolna wraz z pocztami sztandarowymi udała się do kościoła na mszę świętą. Po powrocie złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi Patronów szkoły – Jana Pawła II i Zygmunta Nowakowskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci, przygotowane przez wychowawczynię, panią Annę Szostak, zaprezentowały montaż słowno- muzyczny, po czym dyrektor, pan Krzysztof Wrona, dokonał obrzędu pasowania. Następnie, w dalszej części akademii, uczniowie kl. IV i V przypomnieli zebranym zasługi i działalność naszych Patronów dla świata, Ojczyzny, regionu i naszej miejscowości. Podkreślili pobudki, które łączyły te dwie postaci – trudne dzieciństwo, praca literacka, scena, Kraków, podróże, sport, wojna, wielki patriotyzm, cierpienie, nostalgia, heroiczna praca na rzecz Ojczyzny. Mogliśmy posłuchać fragmentów ich przemówień, audycji, wysłuchać wierszy, zaśpiewać „Barkę”. Postać Zygmunta Nowakowskiego, który był w kraju pisarzem zakazanym, „wyklętym”, zostaje powoli przywracana, czego wyrazem były państwowe obchody 130 – tej rocznicy urodzin pisarza na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w styczniu 2021 r. Nasi Patroni byli wychowawcami i nauczycielami wielu pokoleń Polaków, dlatego okazujemy im należną pamięć. Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej słowa wdzięczności i życzenia od uczniów popłynęły ze sceny dla naszych nauczycieli w formie wierszy ozdobionych piosenkami: „Dyrektorskie tango” i „Życzymy, życzymy”.

Ostatnim punktem części artystycznej były podziękowania i życzenia dla nauczycieli od władz samorządowych, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Wyrazem podziękowania było także wręczenie nagród poszczególnym nauczycielom i pracownikom szkoły przez dyrektora szkoły i wójta gminy Cmolas.

„Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie pozostaje, drudzy dmą jak wichry i zostają po nich serca złamane, jak drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba, by wszystko mogło na czas kwitnąć i owocować – i to właśnie po nich zostaje piękno naszego świata.” Starajmy się, wzorem naszych Patronów, byśmy w historii naszego życia pozostawili trwałe piękno w myślach i sercach potomnych.

E. Wilk