Śladami Stasia i Nel

Dnia 06. 02. 2020 r. w klasie VI na lekcji języka polskiego, w podniosłej atmosferze, pan dyrektor Krzysztof Wrona wręczył nagrody książkowe laureatom klasowego konkursu pn. „Świetnie pamiętamy afrykańską przygodę”, dotyczącego znajomości treści lektury „W pustyni i w puszczy”, a przeprowadzonego pod kierunkiem nauczyciela, pani Elżbiety Wilk.
Konkurs miał formę teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści lektury obowiązkowej, której autorem jest Henryk Sienkiewicz, pisarz pośrednio związany z historią naszej miejscowości. Sięgnijmy pamięcią wstecz
i przywołajmy tamte wydarzenia. Otóż na przełomie XVIII i XIX wieku właścicielem Trzęsówki był hrabia Andrzej Kuczkowski herbu Jastrzębiec, szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego prawnuczka, hrabianka Maria Zofia Antonina Kuczkowska wyszła za mąż za hrabiego Filipa Bertelli d’ Algarotti, pułkownika wojsk włoskich. Kiedy Henryk Sienkiewicz wybierał się w podróż po Afryce, po drodze zatrzymał się na parę dni w Rzymie w hotelu Minerwa obok Panteonu. Wtedy właśnie Polak, Henryk Hektor Siemiradzki, na cześć Sienkiewicza wydał ucztę i zaprosił na nią rodaków, by ich zapoznać z pisarzem. Obiad odbył się 18 grudnia ok. godz. 8 wieczorem. Wśród zaproszonych gości była hrabina Zofia Bertelli d’ Algarotti, a towarzyszył jej mąż, pułkownik rzymskiej załogi, który zaopatrzył Sienkiewicza w urzędowe listy i rozkazy do władz i konsulów włoskich, ułatwiające mu podróż do Egiptu, Massawy, Zanzibaru i państw w Afryce Środkowej. Na drugi dzień po uroczystym obiedzie pisarz udał się w podróż na Czarny Ląd. Dalej już wiemy, że podczas tej podróży powstały „Listy z Afryki”, a 20 lat później – „W pustyni i w puszczy” – powieść podróżniczo – przygodowa, którą początkowo w latach 1910 – 1911 drukowano w odcinkach na łamach „Kuriera Warszawskiego”. Dzisiaj, oprócz pięknych wydań książkowych lektury, dysponujemy również interesującym filmem w reżyserii Władysława Ślesickiego, który dość wiernie starał się odtworzyć przygody bohaterów: Stasia i Nel. Idąc dalej powyższym tropem, aktor, odtwarzający rolę Stasia Tarkowskiego – Tomasz Mędrzak – był w Trzęsówce, także w szkole, o czym przypomniał pan dyrektor. Otóż w 2010 r., we wrześniu, na skraju parku podworskiego w Trzęsówce, odbył się spektakl „Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta i w tej sztuce grali znani polscy aktorzy, a wśród nich wspomniany Tomasz Mędrzak. Z tego spektaklu i z pobytu aktora w szkole pozostały pamiątkowe fotosy.

Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce:
Klaudia M.
Kacper P.
II miejsce:
Amelia D.
III miejsce:
Julia U.
IV miejsce:
Bartłomiej Ś.

Wyróżnienia:
Milena D.
Aleksandra K.
Amelia K.

Na pochwałę zasługują również osoby, które znalazły się w finale konkursu: Zofia M., Michał K., Aleksandra C i Wiktoria B.. Gratulujemy nagrodzonym uczniom oraz wszystkim tym, którzy przeczytawszy lekturę brali udział w konkursie (niemal trzydziestoosobowa grupa uczestników). Kontrola wiedzy uczniów w takiej formie motywuje ich do sięgania po lekturę i dobrą książkę.

Elżbieta Wilk