Kurier z Warszawy

DSCN7692.JPGDnia 28 maja 2019 r. uczniowie kl. VIII, III g. i VI wzięli udział w wycieczce do Rzeszowa. Celem wyjazdu było obejrzenie filmu edukacyjnego pt. „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Producentem obrazu jest m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Projekcję filmu poprzedziła prelekcja przedstawiciela IPN – u na temat działalności rządu polskiego w Londynie i Delegatury Rządu na Kraj oraz losów tytułowego kuriera. Film jest sensacyjną historią szpiegowską, inspirowaną tajną misją Jana Nowaka – Jeziorańskiego, jednego z trzech najważniejszych kurierów czasu wojny. Akcja toczy się w czasie bezpośrednio poprzedzającym wybuch Powstania Warszawskiego. Ekranizacja pokazała dramat Polski i Polaków w czasie okupacji, przeżycia i rozterki ludzi odpowiedzialnych za sprawy kraju. Odtwórcą roli głównego bohatera był Philippe Tłokiński – absolwent WST w Saint – Etienne, znany z teatrów francuskich, szwajcarskich i polskich; towarzyszyli mu niemniej znani: Patrycja Volny, Cezary Pazura, Julie Engelbrecht i inni. Film pokazuje prawdę o naszej historii, dlatego wart jest obejrzenia, zwłaszcza przez młode pokolenie.

Kolejnym celem wycieczki było zwiedzenie atrakcji miasta – fontanny multimedialnej. Pobyt na placu rozrywki uświetnił specjalny pokaz fontanny na prośbę organizatorów wycieczki. Hasaniom młodzieży sprzyjała piękna pogoda… Wszystko dobre szybko się jednak kończy.
Taka forma edukacji uczniów na długo zagości w ich pamięci.
E. Wilk