„Wiwat Maj, Trzeci Maj”

„Pachnie ziemia wonią polnych kwiatów,
Cała świeżą zielenią spowita.
Sztandarami biało – czerwonymi
Umaiła się Rzeczpospolita”
(S. Aleksandrzak, „Rocznica”)

30 Kwietnia 2019r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna, zaś program artystyczny przedstawili uczniowie klasy III, VI, VII oraz III gimnazjalnej. Uroczystość rozpoczęła się zmianą pocztu flagowego i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” przy jednoczesnym wciągnięciu flagi biało – czerwonej na maszt. Uczniowie przypomnieli okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, konfederację targowicką, wojnę polsko – rosyjską w obronie konstytucji, wielokrotne próby ratowania ojczyzny i wreszcie odzyskanie upragnionej wolności w 1918r. Była zatem akademia lekcją historii, wzbogaconą pięknymi wierszami i pieśniami patriotycznymi. Uczniowie klasy III, nawiązując do Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawili inscenizację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.”Pieśń o fladze”. Montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez uczniów podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja, która „stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności”.

J. Fryc