Gala XVII Festiwalu Teatrów w Trzęsówce

IMG_6696.JPGDnia 13 stycznia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Nowakowskiego w Trzęsówce odbyła się uroczysta Gala XVII Festiwalu Teatrów. W zimowy, śnieżny wieczór, zgromadzonych licznie na sali widowiskowo – sportowej gości, w krainę teatru wprowadziła absolwentka szkoły, Beata Łysik, piosenką „Pół kroku stąd” z bajki „Vaiana”. Następnie gospodarz uroczystości, pan Krzysztof Wrona, witając wszystkich serdecznie, poprzez wiersz o teatrze i sentencję łacińską: „Ars ario gemmisque pror (sztuka cenniejsza od złota i drogich kamieni) docenił wartość sztuki samej w sobie, gdyż rozwija ona naszą wyobraźnię, strefę emocjonalną, stwarza możliwości do tego, by … poznać samego siebie. Przytaczając słowa z zakończenia XVI Festiwalu: „Dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców” dowiódł, że przegląd ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wykonawców, nauczycieli i publiczności.

Wśród zaproszonych gości na sali znaleźli się:

* pan Mieczysław Burek – Przewodniczący Rady Powiatu w Kolbuszowej

  pan Wojciech Cebula – Wicestarosta kolbuszowski

* pan Lesław Budzisz – Wicewójt Gminy Cmolas

* pan Jerzy Magda – Radny Powiatu kolbuszowskiego

* pan Ryszard Warzocha – Przewodniczący Rady Gminy Cmolas

* pan Krzysztof Matejek – Sekretarz Miasta i Gminy Kolbuszowa

* pani Jolanta Marut – Wicewójt Gminy Niwiska

* panowie; Andrzej Bujak, Waldemar Zieliński i Piotr Maciąg – radni z naszej wsi

– dyrektorzy szkół :

* pan Józef Babiarz i pani Katarzyna Brózda – SP Cmolas

* pani Elżbieta Dziedzic – SP Ostrowy Tuszowskie

* pani Danuta Gacek – SP Ostrowy Baranowskie*pani Dorota Terlaga – SP Jagodnik

* pani Agnieszka Magda – SP Hadykówka

*pani Katarzyna Żądło – SP Poręby Dymarskie

* nauczyciele przygotowujący sztuki w powyższych szkołach

* nauczyciele, którzy przygotowywali przedstawienia z naszej szkoły

* pani Zofia Kraczkowska – Magda – przewodnicząca Rady Rodziców, SP w Trzęsówce

* pan Ryszard Sukiennik – sołtys Trzęsówki

* rodzinna firma przewozowa Bujak-Bus, reprezentowana przez panią Bożenę Bester, sponsorzy Nagrody Publiczności,

* państwo Maliborscy z firmy Rekmal z Kolbuszowej, sponsorzy statuetek dla najmłodszych aktorów

* pani Iwona Soda – dyrektor Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Cmolasie

* pan Mariusz Fornal z Trzęsówki, wsparł nagrody w kategorii „Aktor”

* pan Bartosz Posłuszny – „Korso kolbuszowskie”

Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości, prowadzące panie: Natalia Wrona i Beata Łysik przybliżyły w zarysie historię teatru, po czym podały dane statystyczne XVII Festiwalu. W 17 – stu prezentacjach na scenie zaprezentowało się 203 aktorów z 10 szkół z naszego powiatu. W pracę z nimi zaangażowało się 41 nauczycieli i jak zawsze niezliczona liczba rodziców. Prezentacje trwały w sumie 435 minut, co daje ponad 7 godzin nieprzerwanego spektaklu. Materiał festiwalowy tradycyjnie zapisany został na pamiątkowych płytach w systemie DVDrom, a od tego roku również DVD z plikami MP4.Po zakończeniu Gali, jak co roku, 3 takie płyty trafiły do publiczności w formie losowania.

Kolejnym stałym punktem uroczystości było wręczenie podziękowań zasłużonym osobom:

*pan Wojciech Cebula – wicestarosta kolbuszowski

*pan Mieczysław Burek – przewodniczący Rady Powiatu w Kolbuszowej

* pan Lesław Budzisz – wicewójt gminy Cmolas

* pan Ryszard Warzocha – przewodniczący Rady Gminy Cmolas

*ks. Krzysztof Szczęch odebrał podziękowanie dla ks. proboszcza Stanisława Majdy

*pani Bożena Bester – reprezentantka rodzinnej firmy Bujak

*pan Piotr Maciąg – sponsor jednej z nagród

*pan Jerzy Magda – fundator słodkich dodatków

*pani Henryka Misiak – przez wszystkie niedziele Festiwalu dbała o przygotowanie Sali

*pan Wojciech – twórca prezentacji komputerowych i współtwórca płyty

*państwa Maliborskich z firmy Rek – Mal – sponsorów statuetek dla najmłodszych aktorów

* pani Ewa Miroś – kronikarz festiwalu

* tradycyjnie, także w tym roku Szkoła Podstawowa w Trzęsówce ma swój wkład w sponsorowanie nagród i pamiątkowych płyt z prezentacjami XVII Festiwalu

* podziękowania skierowane zostały również do wszystkich pracowników i uczniów szkoły, którzy tak aktywnie włączają się w organizację całego przedsięwzięcia

* podziękowania dla nauczycieli z naszej szkoły, którzy przygotowali na XVII Festiwal aż 5 przedstawień.

Przedstawienia teatralne oglądało i oceniało profesjonalne jury w składzie: pani Renata Draus, pani Justyna Niepokój – Gil oraz pani Barbara Burek. Jury podsumowało XVII Festiwal Teatrów, po czym postanowiło przyznać: w kategorii Przedstawienia – 5 wyróżnień , 3 miejsca trzecie, 4 miejsca drugie, 4 miejsca pierwsze, jedno Grand Prix, 3 wyróżnienia za Realizację (w tym jedno Grand Prix), 8 wyróżnień w kategorii Aktor.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród w kategorii „Aktor”. Państwo Maliborscy nagrodzili statuetką najmłodszych: Kasię Czachor i Adama Pakłosa biorąc pod uwagę ich odwagę sceniczną i brak tremy. Jury w tej kategorii przyznało 8 wyróżnień:

*Weronika Kaczmarska za rolę Calineczki

* Oskar Czachor za rolę Dicka

*Karolina Bujak za rolę gospodyni

*Anna Wiśniewska za rolę wróżki

*Julia Mierzejewska za rolę narratora

*Kamila Tetlak za rolę staruszki

*Oliwia Wojdyłło za rolę klientki

*Magdalena Wilk za role: córki, Kryśki i grabarza

 

Wyróżnieni wraz z przedstawicielami władz samorządowych i dyrektorów stanęli do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Następnie dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona, z pomocą wyróżnionych aktorów: Oskara Czachora i Magdaleny Wilk dokonał losowania terminów występów XVIII Festiwalu Teatrów, który rozpocznie się 17 listopada i zakończy 1 grudnia 2019 r. W losowaniu zostały przydzielone terminy wszystkim szkołom biorącym udział w XVII Festiwalu, natomiast grupy teatralne, które zgłoszą się dodatkowo, zostaną dolosowane przed 17 listopada.

Wyróżnienia w kategorii Realizacja

    1. „Romeo i Julia” – SP w Trzęsówce, za reżyserię i scenariusz nagrodę odebrała pani Stanisława Magda
    2. „Diabolina” – SP w Trzęsówce, za kostiumy nagrodę odebrała pani Magdalena Pluta-Ślusarz
    3. Grand Prix – „Ale nic mi nie jest” , Klub Absolwentów Szkoły Podstawowej w Trzęsówce, nagrodę odebrała absolwentka naszej szkoły, autorka scenariusza, Magdalena Wilk

W kategorii Przedstawienia:

Kategoria klas 0-III

Wyróżnienie – „Królewna się nudzi” – SP w Jagodniku

Wyróżnienie – „Szewczyk Dratewka” – SP w Siedlance

Wyróżnienie – „Bajka o dobroci” – II miejsce – Przedszkole Niepubliczne Ochronki św. Józefa w Cmolasie

III miejsce – „Baśniowy ambaras” – SP w Trzęsówce

II miejsce – „Jaś i Małgosia w wersji ekologicznej” – SP w Ostrowach Tuszowskich

II miejsce – „Szczęście jest wśród nas” – SP w Jagodniku

I miejsce – „Calineczka” – SP w Ostrowach Baranowskich

 

Kategoria klas IV –VIII szkoły podstawowej

Wyróżnienie – „Mamo, umieram…” – SP w Trzęsówce

III miejsce – „O staruszku, staruszce i złotej rybce” – SP w Siedlance

III miejsce – „Narcyz” – SP w Porębach Dymarskich

II miejsce – „Karaluchy” – SP w Hadykówce

I miejsce – „Tajemniczy ogród” – SP w Cmolasie

I miejsce – „Romeo i Julia” – SP w Trzęsówce

 

Kategoria klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Wyróżnienie – „Kopciuszek – historia prawdziwa” – SP w Cmolasie

II miejsce – „Diabolina” – SP w Trzęsówce

I miejsce – „Pod Białym Orłem” – SP nr2 w Kolbuszowej

Grand Prix – „Ale nic mi nie jest” – Klub Absolwentów Szkoły Podstawowej w Trzęsówce

Nagrodę publiczności otrzymało przedstawienie „Diabolina” ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce. Uczniowie zostali nagrodzeni przez sponsora, reprezentanta firmy przewozowej Bujak – Bus, panią Bożenę Bester.

Tegoroczną Galę uświetniły występy uczniów i absolwentów naszej szkoły oraz zaproszonych gości. Grupa „Na przycki”, w skład której wchodzą uczniowie klasy VII, w przedstawieniu „Wielkie scynście” przybliżyła nam tradycję wróżb andrzejkowych. Zespół instrumentalny ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach, przygotowany przez pana Kamila Pezdę, wykonał utwór pt. „La La Land” . Z kolei ubiegłoroczne absolwentki naszej szkoły, tworzące grupę FLOW, zaprezentowały układ taneczny do piosenki szwedzkiej piosenkarki Zary Larsson „Aint My Fault”.

Na koniec specjalne podziękowania i gratulacje dla dyrektora szkoły, pana Krzysztofa Wrony oraz wszystkich, którzy przez siedemnaście lat współtworzą festiwal złożył wicewójt gminy Cmolas, pan Lesław Budzisz.

W finale tegorocznej Gali wystąpili uczniowie ze Szkoły Muzycznej z Niwisk z udziałem Konrada Krupy, ucznia naszej szkoły, który wykonał utwór pt. „Dajana”.

Wszystko co dobre ma swój początek i koniec, tak też dobiegła końca Gala XVII Festiwalu Teatrów. Na kolejne spotkania z teatrem zapraszamy za rok.

E. Wilk, J. Fryc