Ostatnia niedziela XVII Festiwalu Teatrów

100_2286.JPGDnia 2 grudnia 2018 r. rozpoczęła się trzecia i ostatnia niedziela XVII Festiwalu Teatrów w Szkole Podstawowej im. Zygmunta Nowakowskiego w Trzęsówce. Pogodny, choć chłodny dzień zgromadził na sali widowiskowo – sportowej licznych gości. W imieniu gospodarza uroczystości, pana Krzysztofa Wrony (nieobecny z przyczyn niezależnych od niego), gości powitała pani Stanisława Magda. Festiwal swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władzy lokalnej gminnej i powiatowej, dyrektorzy szkół, nauczyciele, jury oraz licznie zgromadzeni rodzice i uczniowie.

Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej z Ostrów Baranowskich w przedstawieniu pt. „Calineczka”. Baśń opowiadała o kobiecie, która pragnęła mieć dziecko. Poradziła się więc starej czarownicy i wkrótce doczekała się maleńkiej córeczki – Calineczki. Niestety nie cieszyła się nią długo, gdyż mała piękność stała się obiektem zainteresowań  dla ropucha, chrabąszcza, kreta. Dziewczynka pomoc uzyskała wreszcie od jaskółki, którą wcześniej się opiekowała. Ptaszek zaniósł ją do ciepłych krajów ratując przed kretem. Tam poznała króla elfów i została jego żoną. Król postanowił zmienić jej imię na Maja i na tym tle powstała pierwsza sprzeczka, ale „jak świat szeroki i długi  – kto się czubi , ten się lubi”. Inny morał to ten, że dobro, które uczynimy innym – wraca do nas, no i nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę. Dzieci do występu przygotowały panie: Wiesława Dudek i Danuta Gacek.

Grupa teatralna „Maska” ze Szkoły Podstawowej w Porębach Dymarskich przypomniała historię mitologiczną pt. „Narcyz”. Niezwykła uroda  Narcyza przyciągała uwagę leśnych nimf, które starały się zdobyć jego względy. Jednak młodzieniec gardził miłością nimf, nie liczyły się dla niego uczucia. Za karę zakochał się we własnym odbiciu i zmarł z tęsknoty za niespełnioną miłością. Z treści sztuki wypływa morał – ostrzeżenie przed egoizmem i nieszanowaniem uczuć innych ludzi – „Nie zadzieraj nosa, nie rób takiej miny…” Aktorów do występu przygotowały panie: Monika Frączek, Katarzyna Żądło i Urszula Dudek.

„Leśne skrzaty” ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich zaprezentowały sztukę pt. „Jaś i Małgosia w wersji ekologicznej”. To spektakl podkreślający wartości jakie niesie ze sobą ochrona środowiska naturalnego. Baba Jaga w tej wersji sztuki to miłośniczka przyrody, która daje nauczkę rozrabiającemu w lesie Jasiowi. Niegrzeczny chłopiec hałasuje, śmieci i stwarza zagrożenie pożarowe, mimo upomnień Małgosi. Jednak, jak to w bajkach bywa, w tej też wszystko skończyło się szczęśliwie – Jaś został nawrócony w Klubie Miłośników Przyrody, a kogo Baba Jaga nie zdołała nawrócić, tego rzucała wilkom na pożarcie. Warto zapamiętać hasła proekologiczne: „Nie bądź jeleń, szanuj zieleń!” Spektakl wyreżyserowały panie; Alicja Bańka i Katarzyna Bajda.

Grupa teatralna „Bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej zaprezentowała sztukę pt. „Wolność”. Widzowie usłyszeli od konferansjera zapowiedź o występach naturalnych bez specjalnego przygotowania na temat wolności. Najpierw duet skoczków opowiedział o swoich akrobacjach na linie bojąc się zaprezentować swojego numeru, bo jest niebezpieczny… Czy każdy człowiek może robić co chce?Na to pytanie odpowiedź dali motocyklista i kierowca samochodu. Czy człowiek przykuty do siedzenia samochodu jest symbolem wolności? A gdy braknie benzyny? Okazało się że wolność na scenie też była zagrożona przez pana Cenzora, którego działalność wygasła jednak w 1990 r. Zmartwienie z wolnością miała pani w supermarkecie, gdzie chciała kupić sól. Wolność przedstawiona na obrazie jako abstrakcja nie cieszyła się powodzeniem, chętnie kupiono by obraz – konkret typu „Piłsudski”, „Paderewski”. Jak widać wywalczyć wolność to jedno, a umiejętnie korzystać z niej to druga sprawa. Uczniów do występu przygotowały panie: Klaudia Serafin i Magda Kornak.

W przerwie na salę przybył św. Mikołaj z ogromnym koszem słodyczy będącym obiektem zainteresowań nie tylko najmłodszych widzów, ale i tych w kwiecie wieku. Świętego w adres i dane zaopatrzył radny z Trzęsówki, pan Waldemar Zieliński.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzęsówce wystąpili w spektaklu „Diabolina”. Sztuka opowiadała o świecie, w którym , oprócz ludzi, spotkać można było wiele różnych istot. Żyła tam Diabolina- młoda wróżka o dobrym sercu, która opiekowała się zaczarowaną knieją, pomagał jej kruk. Pewnego razu spotkała chłopca – Stefana, który z biegiem czasu skradł jej serce, a ich przyjaźń przerodziła się w miłość. Jednak chłopiec podążył drogą chciwości, zapragnął władzy i popełnił ohydny czyn – odebrał Diabolinie to, co miała najcenniejsze – skrzydła. Zdradzona i okaleczona wróżka postanowiła zemścić się za doznane krzywdy. Wkrótce nadarzyła się okazja, Stefanowi urodziła się córka – Aurora. Podczas chrztu królewskiej córki wróżka rzuciła klątwę na dziecko, której los miał się wypełnić w dniu jej 16. urodzin.W tym momencie rozpoczęła się historia śpiącej królewny… Baśń udowadnia, że prawdziwa miłość zdolna jest łamać wszelkie bariery, gdyż jest najsilniejszą mocą na tym świecie, każdy ma szansę rehabilitacji, że wszyscy popełniamy błędy, a niektóre z nich są nieodwracalne lub trudne do pokonania. Uczniów do występu przygotowała pani Magdalena Pluta – Ślusarz.

Ostatnim punktem programu była prezentacja sztuki „Ale mi nic nie jest” przez Klub Absolwentów pn. „Długo jeszcze?” Spektakl opowiadał o pani Malinowskiej, która symulowała chorobę. Córka Anna nie mogła podołać obowiązkom, które na nią spadły, lekarz już nie chciał przychodzić do chorej, gdyż kpiła ona sobie z jego zaleceń. W tej sytuacji Anna szuka wyjścia z zaistniałej sytuacji, a rozwiązanie podpowiada jej siostra. Za sprawą Anny chorą zainteresował się sam ks. proboszcz; troskę wykazała sąsiadka, ale matka stwierdziła, że nic jej nie jest. Dopiero po kolejnej wizycie księdza i grabarza wpadła w panikę, wstała z łóżka stwierdzając, że jest zdrowa i na tamten świat się nie wybiera. Jednym słowem podstęp księdza się udał, a pani Malinowska o mało nie wyprawiła księdza na tamten świat. Do występu przygotowała młodzież pani Stanisława Magda.

Występ absolwentów z Trzęsówki zakończył tego dnia spotkanie z teatrem w naszej szkole.

„Już skończone przedstawienie.

Cicho, pusto już na scenie.

Jednak wszyscy tu wrócimy

I pięknie się pokłonimy.”

Ponowne spotkanie gości festiwalowych z aktorami, twórcami  spektakli odbędzie się na Gali Festiwalu Teatrów, dnia 13 stycznia 2019 r.Wtedy też poznamy wyniki pracy jury. Serdecznie zapraszamy.

E. Wilk