Ostatnie prezentacje XVI Festiwalu Teatrów

Teatr może być po nic, ponieważ jest kreacją, sztuką. I nie musi pouczać. Teatr jest po prostu uczynieniem sztuki ze zdolności człowieka do zabawy. Czasem sama zdolność do zabawy pozwala nam dystansować rzeczywistość w której żyjemy, zauważyć, że w tej rzeczywistości odgrywamy role.”

                                                                                                 Anna Augustynowicz

100_1122.JPG3 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Trzęsówce odbyła się trzecia- ostania już niedziela prezentacji XVI Festiwalu Teatrów. Na sali zebrali się licznie widzowie, którzy z niesłabnącym apetytem na kolejną dawkę wrażeń przybyli, by z uwagą śledzić to, co przygotowały grupy teatralne.
Dyrektor szkoły p. Krzysztof Wrona serdecznie powitał aktorów, opiekunów grup, widzów, przedstawicieli lokalnych władz, którzy przybyli tego wieczoru na Festiwal.
Jako pierwszy zaprezentował się na scenie zespół „Promyczki” z Przedszkola Niepublicznego Ochronki św. Józefa z Cmolasu. Najmłodsi aktorzy w ujmujący sposób przedstawili historię pod tytułem „ Braciszek Franciszek i wilk z Gubbio”. Oglądający z dużym zaciekawieniem śledzili to, co działo się na scenie. Dzieci z dużym zaangażowaniem wczuwały się w role, co zostało nagrodzone aplauzem widzów. Historia świętego wprowadziła wszystkich w dobry nastrój i była zapowiedzią kolejnych wrażeń teatralnych, które przygotował zespół „Porzuceni” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej. Spektakl „Odnowa od nowa” to historia pewnego literata, który poszukując pomysłu na nowa książkę zastanawia się nad tym, jak powinien przedstawić swoich bohaterów. Na scenie stanęły bajkowe postacie, które ze względu na swe charakterystyczne cechy widz mógł rozpoznać od razu. Dochodzi do konfrontacji i kompromisu. Scenariusz tej historii został napisany przez uczennicę Dominikę Kicińską. Po tym występie apetyt widowni wyraźnie wzrósł. Kolejne grupy zadbały,
by różnorodność pomysłów podgrzewała atmosferę. Grupa „Orlęta” ze Szkoły Podstawowej w Cmolasie w przedstawieniu pt.: ”Momo i złodzieje czasu” w bardzo sugestywny sposób zaprezentowała historię skradzionego czasu. Szarzy panowie proponują bohaterom oddanie czasu do Kasy Oszczędności. Jak się okazuje ci,którzy dali się namówić na takie oszczędzanie stają się zupełnie innymi osobami. Oddalają się od swoich bliskich i stają się nieczuli. Dzięki tytułowej bohaterce świat się odmienia.
Kolejna grupa teatralna „Bez Nazwy” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej zaprezentowała spektakl pt.:”Wózek”, poruszającą historię nastoletniego chłopca, który ulega wypadkowi. Była to opowieść o buncie, trudnych relacjach młodzieży z dorosłymi, odpowiedzialności. Publiczność w skupieniu oglądała to, co miało miejsce na scenie,
a następnie nagrodziła aktorów zasłużonymi brawami.
Wszyscy tego wieczoru byli pod wpływem jakiegoś szczególnego nastroju. Sprzyjała temu aura, która jakby specjalnie przygotowała się na nadejście gościa specjalnego- Świętego Mikołaja. Biały puch, który sypnął tego wieczoru ułatwił dotarcie Świętemu do bardzo grzecznych dzieci 🙂 Kiedy już ci mniejsi i ci więksi zostali obdarowani słodkościami, nie mogło zabraknąć bajki, którą na zawołanie „wyczarowała” grupa Krasnoludki ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach Baranowskich. Na scenie zaszeleściły suknie, zabłyszczały ozdoby. Wszak bez tego nie byłoby bajkowej magii. Historia Kopciuszka zaczarowała widzów. Na zakończenie zaprezentowała się grupa gimnazjalna z Trzęsówki . Tytuł „Z rodziną na zdjęciu” był zaledwie podpowiedzią tego, co można było zobaczyć. Rozwój akcji przynosił odpowiedzi, ale i kolejne pytania. Dzięki temu nie zabrakło emocji. Było to ostanie przedstawienie, ale nie ostanie spotkanie z aktorami i twórcami spektakli. Z niecierpliwością czekamy na werdykt jury i ogłoszenie wyników, które nastąpi 14 stycznia 2018 na uroczystej Gali. Zapraszamy!

S.M