Obchody 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pokaż album: 2014-04-30 Dnia 30 kwietnia 2014r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Dniu Flagi, Świętu Królowej Polski i Dniu Książki.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klas IV – VI wystąpili z przedstawieniami.

„Mówią o nas, że jesteśmy narodem – jak żaden chyba inny – zafascynowanym przeszłością i miłością do Boga i Ojczyzny” – tak rozpoczęli narratorzy swoją kwestię nawiązując do Dnia Flagi RP oraz sytuacji tła historycznego kraju tamtej epoki. Interesującą formę przybliżenia młodym widzom sytuacji politycznej Polski w XVIII wieku były przedstawione scenki, w których uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie. W pierwszej z nich uczniowie klasy VI wcielili się w role władców: króla Prus – Fryderyka, carycy Rosji – Katarzyny i cesarza Austrii – Franciszka Józefa, którzy dzielili się ziemiami Rzeczypospolitej oraz króla Stanisława Poniatowskiego – bezradnego wobec polityki państw ościennych. Mogliśmy na własne oczy ujrzeć oraz usłyszeć zaborcze zapędy naszych sąsiadów i słabość ostatniego króla. W drugiej scence uczniowie klasy V wystąpili w rolach magnatów – posłów na Sejm Czteroletni i zobrazowali sytuację polskiego sejmu – kłótnie, warcholstwo, ale i wspólną pracę ponad podziałami, co zaowocowało uchwaleniem Ustawy Rządowej – pierwszej w Europie i drugiej na świecie, która miała uchronić niepodległość kraju.

Występy aktorskie uczniów ozdabiały patriotycznymi piosenkami osoby: Daria Posłuszna do dźwięków gitary zaśpiewała utwór „Ojczyzno ma”, zaś Michał Augustyn i Kacper Marzec wykonali piosenkę „Witaj majowa jutrzenko”.

Następnie narratorzy przybliżyli zebranym historię powstania święta Matki Bożej Królowej Polski, które również obchodzimy w dniu 3 maja. W Matce Bożej widzimy przecież cudowną opiekunkę i monarchinię naszego narodu. Polecając opiece Maryi naszą Ojczyznę, uczennice gimnazjum: Andżelika Mazur i Magdalena Wilk zaśpiewały pieśń „ Matka o wielu twarzach”.

Tę część uroczystości poświęconej rocznicom świąt narodowych przygotowała z uczniami pani Elżbieta Wilk.

Drugą część akademii pod hasłem „Książka w życiu pomaga” została zaprezentowana przez uczniów kl. IV, których przygotowała do występu pani Henryka Misiak.

Uroczystość zakończył dyrektor szkoły, pan Krzysztof Wrona. Zachęcając uczniów do czytania przypomniał chińskie przysłowie, że „książka jest jak ogród, który się mieści w kieszeni”. Następnie podziękował uczniom i nauczycielom za piękne występy, pochwalił barwne stroje aktorów, a przede wszystkim podkreślił ważność obchodów ww. świąt w życiu Polaków, twierdząc, że każdy uczeń będzie patriotą, gdy postara się wypełniać sumiennie swoje obowiązki wobec najbliższego otoczenia, a zarazem Ojczyzny.

E.Wilk